
Stekte epler med vaniljesaus – Copyright Coquere
En nydelig dessert, som både er sunn og med lite kalorier.
Stekte epler med vaniljesaus
Stekte epler er en nydelig dessert, som både er sunn og med lite kalorier. I tillegg får du i deg en av de fem frukt og grønt som dessert. Det er m.a.o. rene kinderegget. I tillegg en superrask og enkel dessert å lage. Epler er noe av den sunneste frukten du kan spise. Det er ikke uten grunn av at man sier: An apple a day keeps the doctor away. Her dessert til 2 personer.
Ingredienser:
2 grønne epler (litt faste Granny Smith, Alpe Golden e.l. avhengig av sødmen man ønsker)
2 ss demerarasukker (ca 20 g)
2 ss smør (ca 20 g)
2 ss sultanarosiner (kan sløyfes om man ønsker det)
Krem
Litt kanel
Vaniljesaus – se egen oppskrift: Vaniljesaus eller krem
Fremgangsmåte: Stekte epler med vaniljesaus
- Skrell eplene og skjær dem i fine båter.
- Ha sukker og smør i en stekepanne, når sukkeret og smøret er smeltet har du eplebåtene i.
- Stek på middelsvarme og snu dem hele tiden inntil de begynner å bli møre, men holder formen.
Serveres: Ha de ferdig stekte eplene over en passende porsjonsform. Hell over stekesausen. Dryss over sultanarosiner, hell over litt vaniljesaus, evt. vanilje/kanel-is, og pynt med en kremdott. Til slutt drysser du over litt kanel.
Allergi: Glutenfri. Laktosefri om du bruker laktosefri melk og fløte i saus/krem. Høyt FODMAP innehold. Epler har høyt FODMAP innehold, men ved laktosefri variant vil du kunne redusere inneholdet en del.
Energi innehold pr. porsjon med 0,25 dl vaniljesaus: 920/220 kj/kcal.
Hvorfor er epler så sunt (tekst på engelsk): Benefits of apples