Bakte fiken med is og peanøtter
Bakte fiken med peanøtter
Bakte fiken med peanøtter og yoghurtis er en forholdsvis sunn dessert. I tillegg er det en rask dessert å lage, smaker fabelaktig godt. Ferske fiken har en myk, saftig og svak sødme. De skiller seg fra tørkede fiken som ofte benyttes som «snack» særlig til jul. Tørkede fiken har mer sødme og ikke den fløyelsmyke konsistensen som fersk fiken har. Enkel dessert å lage til flere. Ønsker du å lese mer om fiken som frukt se lenke nederst i oppskriften. Her til 2 personer.
Ingredienser
4 ferske fiken (1-2 fiken pr person)
4 ts demerarasukker
4 ts godt smør
Ca 40 g peanøtter
Lys sirup eller karamellsaus (kan sløyfes)
Yoghurtis med vanilje (egen oppskrift kommer)
Fremgangsmåte
- Sett fikene i en ildfast form.
- Gjør et kryss kutt i hver fiken, og skjær ca halvveis ned. Bend dem pent ut. Legg en ts smør i hver fiken og ha en ts sukker oppe på smøret.
- Hakk peanøttene i fine biter og dryss over hver fiken.
Stekes: 180 C i ca 12-15 minutter.
Bakte fiken serveres: Lummene med en kule yoghurtis ved siden av. Ha evt. litt lys sirup/karamellsaus over hver fiken.
Allergi: Glutenfrie. De fleste med nedsatt laktoseintoleranse tåler yoghurt, men er man ekstra følsom må du bruke yoghurt is basert på soya e.l. Høyt FODMAP innehold. Fiken har høyt innehold, men du kan redusere inneholdet noe ved å lage laktosefri variant. Retten vil likevel ha høyt innehold.
Energi innehold pr. porsjon med ca 25 g yoghurtis: 1175/280 kj/kcal.
Les mer om fiken her: Fiken